Does Santa Claus exist? – Noel Baba gerçek mi?

I believed in Santa Claus until I was in third grade. Santa – Noel Baba – as I called him, would bring Ovgu and me presents every new year.  Jan 1st mornings Ovgu and I would search for our presents and sometimes it would be under our pillows or the small tree in the living room. Sometimes we would get presents even during the year, because we were good children (Thanks mom!). That was enough of a reason to realize something was off, but I was young and naive and happy to hear that I was a good child.

 

One day I was sitting in the class and I wondered what Santa brought to my desk mate. It was a couple days later than the New Years day.

-Mehmet, what did Noel Baba bring to you?

-Noel Baba? There is no such thing! Your parents lied to you!

While he was laughing, I understood that he was a naughty boy, so Noel Baba did not bring a present to him. We asked two boys who were sitting in front of us. They laughed as well. It seemed like Noel Baba was really being careful about choosing the best behaving and hard working kids. And my mom would never lie to me!

-Let’s ask the teacher!

I forgot who proposed this but I remember going to the teacher willingly to prove my point, that Noel Baba existed. She answered,

-No, Noel Baba doesn’t exist.

Then I realized that she did not want to make the other kids feel bad about themselves if they did not get any present…

The funny part is that Övgü also thought alike.

Of course that afternoon our mother had to admit that she was the one who bought the presents and surprised us. It was a tough night. Which one was worse: Asking the teacher and having everybody laugh at us or learning that Noel Baba did not exist?

I still remember that magical feeling of finding surprise presents.

I hope this year comes with its great magic and heals all of our lives. Best wishes!

Happy Holidays everyone!

Happy New Years!

Love,

Öykü

P.S. If you have similar memories feel free to comment below!

 


img_3104

Üçüncü sınıfa kadar Noel Baba’nı varlığına inandım. Noel Baba her yılbaşı Övgü’ye ve bana hediyeler getirirdi. 1 Ocak sabahı uyanıp Övgü’yle hediyelerimizi arardık, bazen yastığımızın altında bazen de misafir odasındaki küçük yılbaşı ağacının altında olurdu. Hatta bazen sene içinde bile hediye gelirdi çünkü iyi çocuklardık (Teşekkürler anne!) Aslında bu bir şeyleri anlamak için yeterli bir sebepti ama daha küçük ve saftım. Ayrıca iyi bir çocuk olduğumu duymak hoşuma gidiyordu.

Bir gün sınıfta otururken Noel Babanın sıra arkadaşıma ne getirdiğini merak ettim. Yılbaşından birkaç gün sonraydı herhalde.

-Mehmet Noel Baba sana ne getirdi?

-Noel baba mı? Öyle bir şey yok! Annen baban yalan söylemişler, kandırmışlar seni.

Mehmet gülerken anlamıştım ki o yaramaz bir çocuk olduğu için Noel Baba’dan hiç hediye almamıştı. Önümüzde oturanlara da sorduk, onlar da gülüp dalga geçmeye başladılar. Görünüşe göre Noel Baba uslu ve çalışkan çocuk seçmeye özellikle dikkat ediyordu. Hem annem bana asla yalan söylemezdi!

-Hadi öğretmene soralım!

Fikir kimden çıktı hatırlamıyorum ama kendimi kanıtlamak için hevesle öğretmenin yanına gittiğimi hatırlıyorum. Öğretmenimiz,

-Hayır Noel Baba yok, diye cevap verdi.

O zaman anladım ki öğretmenimiz Noel Baba’nın hediye getirmediği çocukları üzmek istemiyordu…

İşin komik yani Övgü de benim gibi düşünüyordu.

Tabii öğleden sonra annemiz bize hediyeleri kendinin aldığını ve bize sürpriz yaptığını itiraf etmek zorunda kaldı. Zor bir geceydi. Hangisi daha kötüydü: Öğretmene bile sorup herkese rezil olmak mı yoksa Noel Baba’nın gerçekten olmaması mı? 

Yine de o sihirli his çok güzeldi!

Umarım bu sene de harika sihriyle gelir ve hepimizin hayatını iyileştirir. En iyi dileklerimle!

Mutlu seneler!

Sevgiler,

Öykü

Not: Benzer anılarınızı paylaşmak isterseniz aşağıda yorum yazabilirsiniz!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s