New Year’s Resolutions – Yeni Yıl Kararları

New year brings new dreams and decisions, and we promise to make some changes in our lives. I made a small research on new year’s resolutions and found out many lists of ‘most broken new year’s resolutions’ and recommended resolutions for new year. I guess we love promises as much as we love breaking them.

One of the resolutions that I break the most is becoming fit, and I think most people struggle with this decision. However, I don’t wait the new year to come to realize that I have broken this decision, so I promise myself every season again again.

Another decision that we love to break is learning a new language or improving a language we have started learning. I believe that I have made some progress with this decision. Using one of the language learning apps, I have reached to a level where I am two percent fluent in French and I am proud about that! When my friends ask me to speak I introduce myself in French and continue: “Je mange une pomme” (I eat an apple). Of course I know more than this; I can say this sentence with different subjects and objects. Since I know more nouns that verbs I can make interesting combinations. For example, “La fourmi mange un ours” (The ant eats a bear). These sentences don’t mean anything for Öykü, so I can impress her easily as long as I don’t translate. This year I promise to improve my German. Who knows, maybe I can learn a couple percent more German this year.

Joking aside, every year we learn and improve so much more than we think. Before this years ends, just think about what you have done in this year, where you have been, and what you have learnt. Have a quick look at the photos you have taken and remember what you have accomplished. I remind myself all the courses I have completed, all the papers I have written and all the people I have met. One of the biggest accomplishment of this year was this blog and thank you very much if you are reading this line!

Despite of all broken resolutions there must be reasons to be grateful for!

Happy New Year and Love,

Övgü


yeniyil

Yeni yıl yeni hayaller ve kararlar getirir ve biz her sene kendimize hayatımızda yapmak üzere birkaç değişiklik sözü veririz. Yeni yıl kararları hakkında bir araştırma yapayım dedim ve karşıma çıkan ‘tutulmayan yeni yıl kararları listesi’ ve önerilen yeni yıl kararları listeleri oldu. Sanırım verdiğimiz sözleri kırmak kadar söz vermeye de çok meraklıyız.

Benim en çok kırdığım karar – ki eminim bir çok kişinin ortak noktasıdır bu – daha fit olma kararıdır. Ama bu kararı bozduğumu fark etmek için yeni bir yıl beklemem. Her mevsim döndüğünde yeniden söz veririm kendime, tekrar tekrar.

Bir diğer kırmayı sevidiğimiz karar da yeni bir dil öğrenme veya öğrenmeye başladığımız bir dili geliştirme kararıymış. Ben bu konuda az çok ilerleme kaydettiğime inanıyorum. Telefon uygulamalarından birini kullanarak yüzde ikilik Fransızca öğrendim ve bununla gurur duyuyorum! Arkadaşlarım konuş dediğinde Fransıza kendimi tanıtıyorum ve devam ediyorum: “Je mange une pomme” (Elma yiyorum). Tabii bildiklerim bununla sınırlı değil. Bu cümleyi faklı özne ve nesnelerle söyleyebiliyorum. Kelime haznem bildiğim fiillerden fazla olduğu için ilginç kombinasyonlar yapabiliyorum. Mesela, “La fourmi mange un ours” (Karınca bir ayı yiyor). Öykü’ye bu cümleler bir şey ifade etmediği için havam ancak ona. Çevirisini yapmadığım sürece tabii. Bu sene de kendime Almanca’mı geliştirme sözü veriyorum (bir kez daha). Kim bilir, belki Almanca’da da yüzde birkaç ilerleme kaydedebilirim.

Şaka bir yana, düşündüğümüzden çok daha fazla öğreniyor ve gelişiyoruz. Bu sene bitmeden geçtiğimiz sene içinde neler yaptığınızı düşünün, nerelere gittiğinizi, neler öğrendiğinizi… Çektiğiniz fotoğraflara şöyle bir bakın ve neler başardığınızı hatırlayın. Ben kendime aldığım dersleri, yazdığım o ödevleri ve tanıştığım insanları hatırlatıyorum. Benim için bu senenin en büyük başarılarından biri bu blog ve bu satırları okuyorsanız çok teşekkürler!

Tutamadığımız sözlere rağmen memnun olmak için de nedenlerimiz vardır muhakkak.

Mutlu yıllar ve Sevgiler,

Övgü

7 thoughts on “New Year’s Resolutions – Yeni Yıl Kararları

  1. Pingback: New Year Resolutions 2 – Yeni Yıl Kararları 2 | Ovgu&Oyku

  2. Pingback: 2020de 20 Kitap ve diğer yeni yıl hedeflerimiz | SİZ DE KATILIN! | Övgü&Öykü

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s