And it snows again – Karlar düşer…

There is something peaceful with snow. Everything gets covered with soft white flurries and after some point quiescence fills the streets. Get something warm to drink while covered with a blanket and look up to the sky and try watching the snow flakes fall down; it is greatly soothing, like meditating.

Snow is joyous especially for children. We used to pray for it to snow, so that we could build snow man and just play with it until we got so cold. Not to mention possible snow holidays…

img_0435-1

Such an innocent snow flake!   |  Bir kar tanesi kadar da masum gözüküyor!

However snow is not fun when you miss the last semester’s first three days of your college life. When Blizzard Jonas (it is really interesting to name a blizzard) hit New York City, it was snowing in Istanbul too – mildly in comparison. And our flight got cancelled. It is greatly disappointing to see the blue sky the next day and realize that you could have been on the road, but of course the plane wouldn’t be able to land because of the amount of snow in NYC.

We finally arrived at school and started the last semester of college three days late.

Let the last semester begin!

Love,

Öykü


Karda huzurlu bir şeyler var. Karla birlikte her yer bembeyaz kaplanır ve bir süre sonra sukunet sarar yolları. Battaniyeye sarılıp sıcak içecek alın ve gökyüzüne bakarak düşen kar tanelerini izleyin. Oldukça rahatlatıcı, meditasyon gibi.

Kar özellikle çocuklar için eğlencelidir. Biz de küçükken kar yağsın da kardam adam yapıp donana kadar oynayalım diye dua ederdik. Kar tatili de cabası.

Ama üniversitenin son döneminin ilk üç gününü kaçırınca kar hiç de eğlenceli değilmiş. Kar fırtınası Jonas (evet kar fırtınasına da isim veriyorlar, ilginç) New York’u vurduğunda İstanbul’da da kar yağıyordu, tabii New York’a kıyasla hafif bir şekilde. Ve bizim uçuşumuz iptal oldu. Ertesi gün masmavi gökyüzüne bakarken bugün uçabilirdim diye düşünmek hayal kırıklığına uğrattı ama tabii İstanbul’dan kalkan uçak New York’a yığılan kardan dolayı inemezmiş.

Sonunda okula ulaştık ve üniversitenin son dönemine üç gün geç olsa da başladık.

Haydi bakalım son dönem başlasın!

Sevgiler,

Öykü

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s