Some thoughts for such a pink day… | Böylesine pembe bir gün üzerine düşünceler…

For the past week we have came across with so many conflicting comments on Valentines Day; some think it is narrow-minded to celebrate your love and valentine on a specific day, while some believe that it is just a nice excuse to spend a day with your significant other. We all acknowledge that these kind of days (Mother’s Day, Father’s Day, etc.) are found for the sake of economy, that the gifts and chocolates we buy on these days help the economy grow. It is a commercial day, but it can be a nice way to remember love.

But why do we only remember our significant other? Although it may sound cliche, we wish the day was not only about the valentines, but about the feeling of love in a more general way, like the love you feel for your pet, love for the weather (though it might be difficult on a freezing day). It is just very nice to show your love and celebrate the idea of love.

There are a couple of rituals for Valentines Day for a way of seeking love. Two years ago we had our Playwriting class on Valentines Day. Almost all of the girls wore something red. Someone said ‘I didn’t know it was a thing,’ meaning wearing red for Valentines Day. Actually we hadn’t agreed before or it was not an explicit thing for the day.

Many people wish love on Valentines Day, while some celebrate with their loved ones and some sulk over the lonely day. But don’t feel bad on such a pink day – or a red one!


So here are some implicit rituals of Valentines Day:

  • Wear something red. It could be a dress or even an earring.
  • Have something on with heart shape.
  • Listen happy songs, preferably love songs.
  • Remember to appreciate and love yourself.
  • And don’t forget it is just a day to show and feel love, even if you don’t have a significant other, you have people you love. And that is really important.

Love,

Övgü and Öykü


 

Geçtiğimiz hafta boyunca Sevgililer Günü ile ilgili farklı bakış açıları karşımıza çıktı. Kimi sevgiliyi hatırlamanın tek bir güne sığdırılma fikrini anlamsız bulurken, kimi de böyle bir günün sevgiliyle geçirilecek bir gün için bahane olarak görüyor. Bu tip günlerin (Anneler Günü, Babalar Günü vs) ekonomiyi canlandırmak için var olduklarının, aldığımız hediyelerin, çikolataların ekonomiye faydası olduğunun farkındayız hepimiz aslında. Yine de bu ticari gün sevgiyi hatırlamak için güzel bir vesile.

Ama neden sadece sevgililer hatırlanıyor bu gün? Klişe duyulsa da, isterdik ki, bu gün sadece sevgililer için değil hayatlardaki sevgiler için olsaydı. Genel anlamdaki sevgi, yani beslediğin hayvanına, hatta havaya duyduğun sevgi örneğin (bu soğuk havada zor da olsa). Sevgini göstermek ve sevgiyi kutlama fikri çok güzel çünkü.

Sevgililer Günü’nde hayata sevgiyi aşkı çağırmak için ritüeller yapıyor bazen insanlar. İki sene önce, Sevgililer Günü’nde Oyun Yazarlığı dersimiz vardı. O gün kızların çoğu kırmızı bir şey giymişti. Sınıftan biri ‘Bugün böyle bir şey yapılacağını bilmiyordum,’ dedi. Aslında kimse önceden anlaşmamıştı bunun için.

Birçok kişi Sevgililer Günü’nde aşk diler, bazıları sevdikleri ile bu günü kutlar, bazısı ise yalnızlığına surat asar. Ama böylesine pembe bir günde yalnız veya kötü hissetmeyin!

İşte sevgililer günü için yapılan ritüller:

  • Kırmızı bir şeyler giyinin. Elbise ya da sadece bir çift küpe.
  • Üzerinizde kalp şekli olsun.
  • Mutlu şarkılar dinleyin, hatta isterseniz aşk şarkısı olsun.
  • Kendinizi takdir edin ve sevin.
  • Bu günün sevgiyle ilgili bir gün olduğunu unutmayın. Sevgiliniz yoksa da hayatınızda sizi seven insanlar var, ve bu çok önemli.

Sevgiler,

Övgü ve Öykü

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s