First Year Anniversary – 1. Yıl Dönümü

A couple of days ago our blog had its first anniversary! We wanted to share what motivates and inspires us to continue writing for this blog. Here are the highlights of our blog for the past year:

  • Communicating our love of Life with Louie cartoon, and connecting with its creator Louie Anderson. He liked our post and followed us on Twitter! We love the power of writing and communication. If someone told this to us when we were little twins watching Life with Louie, we would go crazy – we still did. (You can read that post here.)

img_3499-1

  • Comments and likes we got from people all over the world. It is always inspiring and exciting to see that we can reach out to many people by writing. Seeing the common interests and similar experiences give a sense of belonging and we love it!
  • Starting to write in two languages. It is harder than we thought, because we do not want to have a direct translation and lose authenticity. But we love having two languages in our blog.

When we started this blog, we were thinking of writing twice or three times a week! We saw that it was not realistic, especially now as we are both writing our senior theses. Now we try to write at least once a month, but we plan to write more.

We are always happy to read comments, so please write below if you are also writing a blog, or share what you think about our blog.

Happy one year anniversary!

Love,

Övgü and Öykü


 

Birkaç gün önce blogumuzun birinci yıl dönümünü kutladık! Bu vesile ile bu blog için yazmaya devam etmemize neden olan yüreklendirici ve heyecan verici olayları paylaşmak istedik. İşte geçtiğimiz senenin bizi en mutlu eden olayları:

  • Afacan Louie çizgi filmine olan sevgimizi anlattığımız blog yazımız çizgi filmin yaratıcısı Louie Anderson’a kadar ulaştı! Yazımızı beğendi ve blogumuzu Twitter üzerinden takip etti! Bunu çizgi filmi seyreden küçük Öykü ve Övgü’ye söyleselerdi herhalde sevinçten çıldırırdık – yine de çıldırdık. (O yazıyı buradan okuyabilirsiniz.)

img_2657

  • Dünyanın dört yanından yorum ve beğeni geldi! Yazılarımızla bu kadar insana ulaşabilmek çok heyecan ve ilham verici. Ortak ilgi alanları veya benzer deyimler vasıtasıyla başkalarına ulaşabilmek aidiyet duygusu yaratıyor ve bunu çok seviyoruz.
  • Blogumuzu iki dilde yazmaya başladık! Bu düşündüğümüzden daha zor oldu, çünkü tam çeviri olsun istemedik samimiyeti kaybetmemek adına. Yine de iki dilde yazmak keyifliymiş.

Bu blogu başlattığımızda haftada iki ya da üç gün yazarız diye düşünmüştük ama bu öyle kolay değilmiş. Özellikle ikimiz de bitirme tezimizi yazarken hiç de gerçekçi bir hedef olmadığını gördük. Şimdi hedefimiz ayda bir yazı paylaşmak, ama yine de daha fazla yazmaya çalışıyoruz.

Yorumları okumaktan epey keyif alıyoruz, bu nedenle düşüncelerinizi paylaşın! Blog yazıyorsanız veya bizim blog ile ilgili düşünceleriniz varsa okumak isteriz.

Sevgiler,

Övgü ve Öykü

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s