One of those twin problems…|İkizlik sorunlarından biri…

We are getting closer to our graduation. So senior portraits, caps and gowns, rings and all the other graduation-related things are in queue. We recently got our senior portraits, and again, being twins caused some misunderstandings.

In the past, especially when we were in elementary school, our yearbook pictures used to be a problem. Usually the photographer cancelled one of our pictures, thinking it was a double take of the same person. Therefore we had to go and take a new photo. This has happened many times and we learned to warn the photographers and emphasize that we are twins; “Please do not cancel one picture!”

This time, for college yearbook too, we especially talked to the photographers and said that in the past our photos were cancelled or some other misunderstandings happened. The system looked professional, we wrote our names on the computer and got a receipt; we also wrote our names on a paper and got our pictures taken with our names (not for only two of us, this is how the system works).

We received the samples last week, and we saw that they apparently combined our names: Oyku and Ovgu -> Oygu.

 

photo

img_3498-1

Thank you very much.

Both of our pictures are under the name of Oygu and even the package is mailed to Oygu. No wonder our school post office had some trouble finding the person. We are a little bit concerned to have one name for our pictures in the yearbook, or worse, having one picture with name Oygu!!

So now we need to contact the person who is responsible with the yearbook and make sure that we exist in the yearbook with our actual names!

And now, we have another story to tell about yearbook photos…

Love,

Öykü and Övgü


Mezuniyet tarihi yaklaştıkça, fotoğraf çekimleri, kep ve cüppeler, dönem yüzükleri ve diğer tüm mezuniyet ile ilgili işler sıraya diziliyor. Yakın zamanda mezuniyet fotoğrafı çekildik, ve tabii ki, ikizlikle ilgili karıştırılma sorunları yaşadık yine.

Daha önce de yıllık için fotoğraf çekildiğimizde pek sık sorunlar yaşamıştık. Özellikle ilkokul yıllarında en sık karşılaştığımız sorun şuydu: Fotoğrafçı arkadaş çektiklerine bakarken aynı kişinin çok pozunu çektiğini düşünüp birimizin fotoğraflarını siliyor. Tabii biz de tekrar çekime gitmek zorunda kalıyoruz. Bu durumu o kadar sık yaşadık ki artık tüm fotoğraf çekimlerinde fotoğrafçıyla konuşuyoruz, ikiz olduğumuzu hatırlatıp bir set pozu iptal etmemelerini rica ediyoruz!

Bu sene de üniversite yıllığı için çekimdeyken fotoğrafçıya ikiz olduğumuzu ve bu nedenle geçmişte birimizin pozlarının genelde iptal edildiğini özellikle anlattık. Sistem oldukça profesyonel gözüküyordu aslında, bilgisayara isimlerimizi girdik, poz öncesi adımızın yazılı olduğu bir plaka tutup onunla çekildik ki sonradan karışıklık olmasın. Bunlar her fotoğraf çekilenin yaptığı adımlardı. Biz de bu sefer bir sorun yaşamayız diye düşündük.

Örnek basımlar elimize ulaştı ve biz hemen kontrol ettik. Birimizin pozları iptal edilmemişti ama bu sefer isimlerde bir hata vardı. İkimizin isimlerini birleyip yeni bir isim bulmuşlar ve fotoğrafların hepsi o isimle etiketlenmiş!

Oyku and Ovgu -> Oygu

Evet, teşekkürler. Paketi postaya da Oygu ismine vermişler, posta ofisi de biraz problem yaşamış, sonra birimize yollamış. Şu anki endişemiz: Yıllıkta nasıl basılacak fotoğraflar? Ya ikimizin de isminin altında Oygu yazacak, ya da ‘aynı isimli biri olur muymuş’ diye bir kişiyi iptal edip birimizi Oygu olarak basacaklar!

Bu yüzden şimdi yıllıkla ilgilenen kişiyle konuşup ikimizin de yıllıkta düzgün bir şekilde mevcut olmamız için uğraşacağız.

Böylece yıllık fotoğrafları ile ilgili anlatacak bir hikayemiz daha oldu…

Sevgiler,

Övgü ve Öykü

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s