Graduating and more… | Mezuniyet ve dahası…

It’s been a while since we wrote our last post. In the mean time we graduated from college and freaked out about graduating even though we are starting graduate school this fall. We are so used to school life – having many friends around all the time, and having some kind of duty like assignments or projects – that finishing this kind of life style seems hard. We feel like we don’t know any other way of life, because school has always been the center of our lives.

For a long time, it did not feel real that school will be over, for good. Everything we know was about school; best place to be in world was always school. School meant friends, reading and writing and studying – ah heaven! Therefore the first week after graduation it felt weird. Although grad school was lined up for us – of course, more school – it won’t be like college.

 

IMG_1835

We graduated from long days and nights in the library, long hours in front of computer writing our theses. We met wonderful friends from all over the world and learned a lot about so many things!

It was a delight! Let’s see what’s next.

We hope to write more often, just because.

Love,

Ovgu and Oyku


 

Son yazımızın üstünden epey bir zaman geçti. Bu arada üniversiteden mezun olduk, sonra mezun olduğumuz için biraz çıldırdık (panikle hüzün arası, arasına heyecan katılmış bir histi). Aslında yüksek lisans yapacağımız için okul tam olarak bitmiş değil. Yine de insan bir garip hissediyor. Çünkü okulu hayatımızın merkezine alan kişiler olarak, etrafımızda her zaman arkadaşların bulunması ve yapacak bir çok proje ve ödevin sıralanması bizim için hep güven, eğlence ve huzur oldu.

Uzun bir süre okulun bir gün biteceği gerçeği uzaktan fısıldanan masal gibi geldi. Bizim en bildiğimiz hayat hep okuldu, okul dünyanın en güzel yeriydi! Arkadaşlar, okumak, yazmak ve çalışmak demekti okul – yani bir cennet! Bu nedenle mezun olduğumuzun ilk haftası çok tuhaf hisettik. Her ne kadar okul bizim için yüksek lisans olarak devam edecek olsa da, sonuçta üniversite ya da lise gibi olmayacak.

IMG_4154 (1)

Kütüphanede geçirilen uzun günlerden, bilgisayar başında tez yazmaktan, projelerden, grup çalışmalarından mezun olduk. Dünyanın her yerinden harika arkadaşlar edindik ve çok öğrendik.

Çok keyifliydi, bakalım sırada ne var!

Daha sık yazmayı umuyoruz.

Sevgiler,

Övgü ve Öykü

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s