Şükran Gününde Öğretmenlerimize Teşekkür – Thanking our Teachers on Thanksgiving Day

Bu sene güzel bir tesadüfle Öğretmenler Günü ve Şükran günü aynı tarihe denk geldi. Biz de bu güzel ve anlamlı günde şimdiye kadarki tüm öğretmenlerimize teşekkür etmek istedik. Sadece dersleri değil hayatı da öğrettikleri için ve topluma katkıda bulunmanın en güzel ve en etkili yolunu seçtikleri için teşekkürler!

img_0801

Her zaman okulu çok sevdik, hala da seviyoruz. Çok çalışıp bir şeyler başarmak için birçok neden var hayatta; başarılı olmak, güzel bir eğitim hak etmek, daha iyi okullar, işler vs için çalışıyoruz tabii ki hepimiz. Ama biz bir de öğretmenlerimiz için çalıştık. İkimiz de bu konuda daha önce konuşmamamıza rağmen aynı düşünceleri paylaşıyormuşuz. Okul hayatımız boyunca kendimiz kadar öğretmenlerimiz için de çalıştık. Kötü not almaktan utandık ve öğretmenlerimize karşı fazladan sorumlu hissettik. Belki de şu zamana kadar iyi öğrenci olmanın motivasyonu buradan kaynaklanıyordur, kim bilir.

Bu yüzden ve aslında birçok sebepten bütün öğretmenlerimize en içten teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Sevgiler,

Övgü ve Öykü


This year with a very meaningful and nice coincidence Thanksgiving Day is the same day as the Teachers Day. So we decided to give our sincerest thanks to our teachers, from kindergarten to graduate school for teaching us not only the course material but also life lessons. Some teachers do it subtly and some directly, but they all touch our lives. They have chosen a profession to give back to the community in the best and the most effective way possible.

We always loved school – we still do! One of the reasons that we studied so much and tried our best in our academic career was our teachers. We felt responsible. Of course, we studied to be successful and to achieve more, but we also studied for our teachers. Getting bad grades meant disappointing them and making their efforts void. Maybe this was part of our motivation to study more.

On this Thanksgiving day, we want to thank to all our teachers, from kindergarten to graduate school (we had many many teachers as you can guess!). Thanks to our teachers and professors from whom we learnt a great deal.

Love,

Ovgu and Oyku

2 thoughts on “Şükran Gününde Öğretmenlerimize Teşekkür – Thanking our Teachers on Thanksgiving Day

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s