New Year Resolutions 2 – Yeni Yıl Kararları 2

Last year Ovgu wrote New Year’s resolution blogpost so I wanted to write mine this year. These small resolutions help us to bring new beginnings to our lives and we discover what we can do more.

One of my New Year’s resolutions is exercising more (as if I am exercising at all now). I am not going to go far though, just exercising in a somewhat systematic way. To be honest I really want to try pilates when I look at the celebrity instagram posts about pilates, but pilates is not among my 2017 resolutions this year. I am thinking more of walking and squat-like exercise. Light and easy.

Also I want to take more photos in 2017. I used to find taking photos boring but now I like it. Collecting the memories in a visual way is special. When I look at my phone I realize I have not taken a good photo for weeks! It would be nice to take more photos and post some on our Instagram.


My other resolution is writing more blogposts. Currently we are writing monthly but it would be better if we write twice a month. If we can find time from the classes and projects we would like to write frequently. We will try different topics and see how it goes.

We wish everyone a healthy, peaceful, happy, refreshing and comfortable 2017.

Love,

Oyku


Geçen sene Övgü yeni yılla ilgili böyle bir yazı yazmıştı, bu sene de ben kararlarımı yazayım dedim. Böyle ufak kararlar yeni başlangıçlar yapmamızı sağlıyor ve daha ne yapabiliriz onu keşfediyoruz.

Benim yeni yıl kararlarım arasında da tabii her yıl olduğu gibi biraz daha spor yapmak var (gerçi ‘daha’ diyebilmek için şimdi az da olsa yapıyor olmam lazım). Öyle abartmadan ama sistemli bir şekilde. Ünlülerin instagrama koyduğu pilates fotoğraflarına özenmiyorum değil ama pilatese başlamak bu seneki kararlarım arasında değil. Ben daha çok yürüyüş, squat diye düşündüm. Kolay ve başarması kolay.

2017’de daha çok fotoğraf çekmek istiyorum. Eskiden hiç sevmezdim fotoğraf çekmeyi ama artık hoşuma gidiyor. Anıları görsel olarak biriktirmek ne özel aslında. Telefonuma baktığımda bazen haftalarca hiç doğru dürüst fotoğraf çekmediğimi gördüm. Biraz çeksem biraz daha instagrama koysak güzel olur.

Bir başka kararım da bloga daha sık yazmak. Ayda bir yazı yazıyoruz şimdi, ayda iki olsa daha iyi olur. Derslerden zaman bulabilirsek yazıları sıklaştırmak isteriz. Farklı farklı konularda yazıp nasıl oluyor bir bakalım.

Herkese sağlıklı, barış dolu, huzurlu, keyifli, neşeli, ferah, rahat ve güzel bir 2017 diliyoruz.

Yeni yılınız kutlu olsun!

Sevgiler,

Öykü

One thought on “New Year Resolutions 2 – Yeni Yıl Kararları 2

  1. Pingback: 2020de 20 Kitap ve diğer yeni yıl hedeflerimiz | SİZ DE KATILIN! | Övgü&Öykü

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s