Making of Lion King, Julie Taymor and more – Aslan Kral Perde Arkası, Julie Taymor ve dahası

A few years ago, when I was an intern at Walt Disney Turkey I have read a book about the making of Lion King Musical. At the time I haven’t seen the musical, but I had heard a lot about the creative costumes and the design. The book introduced me to Julie Taymor, the director and the designer of the Lion King musical. Taymor’s acclaimed design and the puppet-costumes brought her many Tony Awards and also admiration of Broadway-lovers.

We saw the Lion King musical last spring as an Honors Forum trip at Skidmore College. It was amazing!

Half a year later,I took a theater course in college and we learned about the history of theater and also talked about the puppet theater. Traditional Japanese puppet theater Bunraku and Traditional Turkish shadow theater Karagoz Hacivat were two of the puppet theaters we talked about. It was a nice coincidence for me that before I took that course I had read how Taymor was inspired by Japanese Bunraku when she was designing the look of Lion King.

During a rehearsal of Japanese Bunraku theater; image is from http://www.dcresource.com/forums/showthread.php?22814-Japanese-bunraku-(puppet-theater)

When I decided to write a blogpost about Julie Taymor, I did a small research about her and saw that there were a lot more to learn about her! For example, I didn’t know that she directed Frida and Across the Universe; I added them to my list of movies-to-watch. And, wait for it, she has a Ted Talk! In this inspirational talk, she explains how she finds the main theme or image of each work before she starts her artistic journey. You should check it out if you are interested in the making of musicals and movies, Shakespeare’s Tempest, Lion King, Spider Man musical and more!

This is the Ted Talk:

Love,

Ovgu


 

Birkaç sene önce Walt Disney’de staj yaparken oradaki Disney kitaplarını okurdum. Okuduğum kitaplardan biri de Aslan Kral müzikalinin yapımını anlatıyordu. O kitapta Aslan Kral müzikalinin yönetmen ve dizayn sorumlusu olan Julie Taymor’ı tanıdım. Taymor’ın maskeleri son derece yaratıcı şekilde kullanması ve başarılı sahne tasarımı ona birçok Tony ödülü kazandırırken, Broadway müzikal severlerin de hayranlığını kazandı.

lionking

A scene from Lion King musical. (Image from http://broadwayshowinfo.weebly.com/the-lion-king.html)

Yarım sene sonra üniversitede aldığım tiyatro tarihi dersinde öğrendiğimiz şeylerden biri de kukla tiyatrosuydu ve Japonya’nın Bunraku’sundan Hacivat Karagöz’e kadar farklı kültürlerin kukla sanatını inceledik. Bana da güzel bir tesadüf oldu, çünkü Julie Taymor’un Aslan Kral kuklalarını yaparken Bunraku sanatından ilham aldığını okumuştum.

Bu blog yazısını yazmaya karar verdiğimde biraz araştırma yapayım dedim ve Taymor hakkında daha ne kadar çok öğrenecek şey olduğunu gördüm. Mesela Frida ve Across the Universe filmlerinin yönetmenliğini yaptığını bilmiyordum, şimdi bu filmler izlemek istediklerim listemde.

Bir de Ted Talk’u var! İlham verici bu konuşmada Taymor üzerine çalıştığı projeler için fikirleri ve ana temayı nasıl bulduğunu anlatıyor. Örnek olarak Aslan Kral müzikali, Shakespeare’in Tempest’i (Fırtına), Spider Man müzikali yapım aşamasından bahsediyor. Özellikle müzikallerin ve filmlerin perde arkasını ve yapım aşamasını meral edenler için ilginç bir konuşma. Ted Talk için buraya tıklayabilirsiniz!

Sevgiler,

Övgü

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s