Fıstıktan Yapılan Kahve: Menengiç Kahvesi – Coffee Made With Pistachios: Menengic Coffee

Hiç fıstıktan kahve olur mu?

Olur. Menengiç kahvesi yabani fıstıktan yapılıyormuş ve doğal olarak kafein içermiyor. Tadı pek kahveye benzemiyor. Adına aldanıp kahve diye içince garip bile gelebilir ama aslında kendine has yağlı ama güzel bir tadı var.

Gaziantep’te doğal olarak (fıstığın merkezi olduğundan) birçok yerde, lokantalarda kafelerde bulunuyor ama İstanbul’da karşılaştığımı hatırlamıyorum. Eğer karşınıza çıkarsa denemelisiniz. Özellikle sütlü ve şekerli harika oluyor.

menengic

Türk kahvesi gibi görünüyor ama aslında sütlü ve tadı farklı – Looks like Turkish Coffee but this tastes different and has milk in it. Photo from: http://yemek.com/elazig-yemekleri/#.WLM0Z3g-B-U

Bu arada aşağıdaki resimdeki menengiç tohumlarına çitlembik de deniyor. Günlük hayatta duyduğumuz o ‘tatlı’ anlamında kullanılan söz de buradan geliyormuş demek!

Sevgiler,

Öykü


Have you heard about coffee that is made of pistachio?

It is delicious! Menengic coffee is made of wild pistachio and it has no caffeine. It does not taste like coffee so if you drink it – fooled by its name – you will be surprised. You might find it tasting weird and oily at first but give it a try and you will like it.

In Gaziantep (The city in Turkey that is famous with its pistachios) you can have a cup of Menengic Coffee from most cafes or restaurants. I am not sure about the other places but if you have a chance you should try it. Especially with milk and sugar!

citlenbik

Menengic, before it is processed – Menengiç işlenmeden önce. Photo from: http://www.bitkicenter.com/wp-content/uploads/timthumb6.jpg

Love,

Oyku

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s