Unutulmaz Türk Dizileri – Komediler

Türkiye’nin daha fazla komediye ihtiyacı var. Gülmek iyi gelir.

Dizi izlemek terapi gibi, özellikle iyi yazılmış senaryo ve yetenekli oyuncularla olunca bağımlılık bile yapabiliyor. Türk dizilerinin yurt dışında bu kadar rağbet gördüğü bu zamanda geriye dönüp küçükken en sevdiğimiz dizilerin listesini yapalım dedik.

Herkesin listesi başkadır tabii, herkesin unutulmazının başka olması gibi. Biz senelerdir izlediğimiz onlarca – ya da yüzlerce mi desek – diziden en unutulmazlarımızdan komedi olanları listeledik. Bunlardan en azından birini zevkle seyretmiş olduğunuza eminiz!

Yedi Numara (2000-2003)

Yedi Numara’yı izleyen bilir. Gerçekten Türk dizi tarihinin en tatlı, en komik ve saf dizilerinden biridir. Saf, çünkü son derece doğal ve sevimli karakterler ve hikayesi olan bir dizi Yedi Numara. Biz kaç tekrar izlediğimizi unuttuk. Hatta neredeyse her bölümünü ezbere biliyoruz. Bizim için Friends’in Türk versiyonu (gerçi çok farklılar ama olsun). Altı üniversiteli gencin İstanbul’da tutunma çabası ve onların dünya tatlısı ve iyisi ev sahiplerinin sıcak hikayesi her izlediğimizde bizi güldürüyor. Olgun Şimşek’in Taruk Arkun tiplemesi, Şebnem Sönmez ve Engin Alkan’ın büyük oyunculukları ve bütün karakterlerin iç ısıtan saf sevgi ve arkadaşlıkları diziyi unutulmaz yapıyor. Tadı gitmeyecek klasiklerden bizce.

Avrupa Yakası (2004-2009)

Avrupa_Yakası

Fotoğraf wikipedia’dan

Komedi ve sitcom denince akla ilk gelen dizi tabii ki Avrupa Yakası! Her karakteri ile unutulmaz olan ve tekrarları hala izlenen komik ve özel bir dizi. Dizinin başarısı altı sezon sürmesinden belli zaten. Hala aklımızdaki jenerik müziği, Engin Günaydın’dan Burhan maceraları ve dillere dolanan replikleriyle unutulmazlar arasında. Binnur Kaya’nın katılması da ayrı bir komiklik katmıştı diziye. Biz Yalan Dünya’yı aynı zevkle izlemiştik, ama kısmen yeni bir dizi olmadığı için bu listeye koymadık. Gülse Birsel’in sıradaki işini büyük bir merak ve heyecanla bekliyoruz!

Evdeki Yabancı (2000-2002)

evdekiyabancı

Fotoğraf youtube’dan

Jenerik şarkısı hala ezberimizde – ‘Şşt Yabancı’ diye başlayan – bizce unutulmaz çok tatlı bir dizi. Çok kez tekrarını izledik ve yine olsa yine izleriz! Tardu Flordun ve Berna Laçin birlikte harika bir ikili olmuşlardı bizce. Bu diziyi izleyince dönemin makyaj ve kıyafetleri de ilginç geliyor bu arada. Abartılı ve saçma kısımları olsa da aslında çok eğlenceliydi. Şimdi çekilse çok farklı olacağı kesin.

Tatlı Hayat (2001-2004)

Türkan Şoray ve Haluk Bilginer. Daha fazla söze gerek var mı? Çok keyifli, her bölümü çok güldüren tatlı bir sitcom. Asuman Dabak da çok komik, herkes rolünde harikalar yaratıyor. İhsan’ın ve Yorgo veya Sevinç ile atışmaları en çok aklımızda kalan kısımlarından. Tabii Çolpan İlhan ve de güzelliğinden hiçbir şey kaybetmeyen Türkan Şoray da cabası.

Bir dönem çokça sitcom yapılırdı. Neden şimdi böyle komik hafif ve eğlenceli işler yapılmıyor merak etmiyor değiliz.

Bonus: Leyla ile Mecnun (2011-2013)

Bizim adını çok duyduğumuz, hep merak ettiğimiz ve geç keşfettiğimiz bir dizi. Şimdilerde yeni başladık izlemeye. Listemizdeki diğer dizilere göre daha yeni ama yine de listeye bonus olarak girdi. Diziyle ilgili ayrı bir yazı yazmak istiyoruz, detaylar ona kalsın.

Bu arada sevdiğimiz çoğu dizinin komedi olduğunu fark ettik. Daha fazla komedi olsa televizyonda ne güzel olur, gülmek herkese iyi gelir.

Aslında bu liste uzar gider, bu yüzden devamı da bir dahaki yazımızda…

Sevgiler,

Öykü ve Övgü

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s