Dünya Kadınlar Günü Kutlu Olsun, Ama Nasıl?

Bu başlığı seçmemizin bir anlamı var. Her sene kutluyoruz, ‘kadın’ olmak konusunda birçok yazı okuyoruz etrafta ama 9 Mart’ta yine her şey eski haline dönüyor. Kadınlar gününü sevdiğiniz veya önem verdiğiniz bir kadına hediye alarak kutlamak tabii ki güzel, ama bizce bu sene değişik kutlayalım. Bir şeyi kutlamak, varlığına teşekkür etmek ve onu takdir etmek değil midir? İşte tam da bunun için neden’leri ve nasıl’ları öğrenmek gerek.

Aslında 8 Mart dünyada kadın hakları hakkında neler olup bitiyor öğrenmek için harika bir gün, ve kutlama dediğin böyle olur!

1.Kadınlar Günü ne zaman, nasıl ve neden başladı? İlk defa 1909’da Amerika’da kutlandı,sonrasında Avrupa’ya yayıldı. Başlangıç amacı kadın haklarıydı, ve hala bunun için kutlamak gerek.

2.Feminizm nedir? Ne yazık ki hala ‘Feminizm’in gerçek anlamını anlamayan ve eşitliğin ne demek olduğunu kavrayamayan insanlar var. Halbuki ilkokul birinci sınıfta öğreniyoruz. =, eşit demek. Yani eşdeğer. Eşit değerli. Bu nedenle ilk adım, feminizmin kadının üstünlüğü değil, kadın erkek eşitliği demek olduğunu anlamak. İşe yaraması için sıkça yapılan terim hatalarından sıyrılıp, işin mantığını anlayalım. Emma Watson Birleşmiş Milletler’in He For She kampanyası için yaptığı konuşmada da bunu anlatıyordu zaten.

2

3.Bu kadınlar neden siyah giyiyor? Altın Küre ödüllerinde gördüğümüz ve Oscar törenininde de devam eden ‘siyah giyen kadınlar’ Hollywood’u sarsan taciz skandallarını protesto etmek üzere başladı ama aslında çok geniş bir amaca hizmet ediyor. Tüm çalışan kadınların hakları, erkeklerle eşit ücret hakkı, güvenli hissetme hakkı gibi çok daha büyük bir resme dikkat çekiyorlar.

1

Peki biz ne yapabiliriz? Herkes kendi evinin önünü süpürse, her yer temiz olurdu lafını duymuşsunuzdur. Herkes etrafındaki kadınlara daha nazik ve anlayışlı davransa dünya nasıl bir yer olurdu? Çok naif bir düşünce gibi duyulabilir ama pekala mümkün. Milyonların küçük adımı büyük değişiklikler yaratır!

Sevgiler,

Övgü

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s