Instagram NAMETAG * AD ETİKETİ

Turkish version is below

Instagram instroduced a new feature: Nametag. The purpose of nametag is to scan the tag and go to the account and follow it. It kind of reminded us the Snapchat feature. You can also customize your nametag with emojis, colors or even a selfie! We wonder how creative people will get, but it seems like there is not much room to make crazy changes.

43243441_324444944987325_4250280875704451072_n

Ours is a hand writing emoji, we think it suits the blog very well and tells so much about our passion. We love writing (which obvious by now due to this blog), we also love drawing. We used to draw and paint more often when we were at school, but college came in and we turned more into writing. Other points that make this emoji suitable for our nametag are that we love school, studying and making lists. What else could we choose as an emoji?!

You might take a look and create your own nametag to grow your instagram account. The best way to use it is sharing it on other social media sites or on your blog. Probably a lot of people will start to share their nametag and you can discover different kinds of Instagram pages this way.

In order to scan a nametag go to your Instagram page. There is a symbol with three lines on the upper right corner and when you press it you will see ‘nametag’. Press it and you will see your own nametag that you can customize. Under that it says ‘scan a nametag’. Go there and now you can scan a nametag.

So go ahead and scan our nametag and take a look at our account. Follow us and keep up with the pictures we carefully choose and watch our stories which are sometimes motivational quotes! We are excited!

 

Love,

Öykü and Övgü


 

Instagram yeni özelliği Nametag’i sundu, yani Ad Etiketi. Artık kendi isim etiketimizi oluşturup paylaşabileceğiz. Ad etiketinin amacı etiketi tarayarak o hesaba gidip hesabı takip edebilme fırsatı sunuyor olması. Bize biraz Snapchat’in benzer özelliğini hatırlattı. Instagram’ın bu özelliğinde ad etiketinizi kendinize uygun şekilde emojilerle, renk fonlarıyla ve hatta selfi (özçekim mi desek) ile özelleştirebilirsiniz. İnsanlar ne kadar yaratıcı olacak merak ediyoruz ama çok da çılgın değişiklikler yapılacak imkan yok gibi duruyor.

43419085_184512479113577_4887151051695718400_n

Biz ad etiketimizi yazı yazan el emojisi ile süsledik. Blog için çok uygun, yazı odaklı olduğu için. Ama sadece yazmak amaçlı değil birçok yönden bizi anlatan bir emoji olduğuna inandık. Çizim yapmayı, karakalem, pastel, akrilik fark etmeden resim yapmayı çok seviyoruz. Eskiden daha sık resim yapardık ama üniversite araya girdi ve ikimiz de yazmaya daha çok yöneldik. Bunların yanında okulu, ders çalışmayı ve liste yapmayı da çok sevdiğimiz için aslında bu emoji tam bize göre!

Instagram’a gidin ve kendinize bir ad etiketi oluşturun. Diğer sosyal medya hesaplarınızda ya da varsa blogunuzda paylaşmak en iyisi diye düşünüyoruz. Zaten yakında birçok kişi kendi ad etiketini hazırlayıp paylaşmaya başlayacaktır. Bu şekilde değişik hesapları öğrenme ve keşfetme şansınız olacak.

Ad etiketini okutmak için Instagramda kendi ana sayfanıza gidin ve sağ üst köşedeki üç çizgiye basın. Ad etiketine geldiğinizde kendi etiketiniz açılacak, aşağıda ‘ad etiketi tara’ya basın ve okutmak istediğiniz ad etiketini tarayın.

Hadi bizim ad etiketimizi okutun ve Instagram hesabımıza bir göz atın. Bizi takip edin ve özenle hazırladığımız fotoğraflara bakın, hikeyelerimizde çoğu zaman paylaştığımız motivasyon sözlerini okuyun! Biz çok heyecanlandık!

Sevgiler,

Öykü ve Övgü

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s