Ülkü Tamer Anısına…

Edebiyatın önemli isimlerinden Ülkü Tamer 1 Nisan 2018’de vefat etti, ardından medya onun şiirlerini ve işlerini hatırladı ve hatırlattı. Biz de Ülkü Tamer’i nasıl tanıdığımızı hatırladık ve bu nedenle, Ülkü Tamer’i kaybedişimizin birinci yılında bir yazı yazmak istedik.

ana-gorsel-ulku

Ülkü Tamer’in adını ilk olarak Harry Potter ve Felsefe Taşı kitabının çevirmeni olarak öğrendik. En sevdiği kitabı okumaya kıyamayanlar olduysa neden kitabın kapağının her yanını ezberlediğimizi anlayacaktır. Harry Potter hayranları olarak, kitabın bitmesine kıyamaz, arada kitabı kapatır ve o çok güzel çizimleri seyreder ve kitabın yayın ve basımevi hakkında her şeyi okurduk. Dolayısıyla Ülkü Tamer bizim için Harry Potter çevirmeniydi (Sonrasında çeviriler Sevin Okyay ve Kutlukhan Kutlu’ya emanet edildi.)

Sonra en sevdiğim dizilerden Yabancı Damat’ı seyrederken bir bölümde Erdal Özyağcılar’ın canlandırdığı Kahraman’ın arkadaşı olarak konuk oyuncu olmuştu Ülkü Tamer. Güvercin ustasıydı. O zaman Ülkü Tamer’i sadece isim olarak biliyorduk ve annemiz o kişinin Ülkü Tamer olduğunu söyleyince çok etkilenmiş ve daha dikkatli seyretmiştik bölümü. Hemşeriydik demek, o da Antepliydi. Bir Antepli olarak Gaziantep’in başrolde olduğu bir diziye konuk olmuş ve bir anlamda diziyi desteklemişti. Üzerinden seneler geçmesine rağmen onun oynadığı bölümde güvercinlerle olan güzel ilişkisini hatırlarım.

O zamanlar bilmiyorduk ki, sonrasında okuldaş olacakmışız. Ülkü Tamer Robert Kolej’den 1958’de mezun olmuş ve sonrasında Gazetecilik okumuş. Tiyatroyla ilgilenmiş, tiyatrolarda oyunculuk yapmış, yani Yabancı Damat’ta oynarken aslında yazar, şair ve çevirmen sıfatlarının yanın oyuncu kimliğini sergiliyordu ve bu konuya hiç yabancı değildi.

Öykü ile Robert’teyken Cumhuriyet Bayramı için poster yarışmasında dereceye girdiğimizde Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretmenleri ikimize Ülkü Tamer’den Sanat Sınavı kitabını hediye etmişlerdi. Sinema, Edebiyat, Görsel Sanatlar, Müzik gibi başlıklarda sanat soruları var. Tam bir sanatın bilgi yarışması ve gerçekten çok zor sorular!

20554086._UY630_SR1200,630_

Buradan şunu anlayabiliriz: Edebiyatın ustalarından değerli şair, yazar, çevirmen Ülkü Tamer’i biz popüler kültürle, birçok entellektüel kişinin burun kıvırdığı televizyonda ve okumayanların çocuk kitabı olarak tanımladığı Harry Potter kitabının kapağındaki isimden tanıdık. Sonrasında adım adım gerçek kimliğini ve yaptığı işleri öğrendik. Belki de ilgi alanlarımızda tekrar tekrar karşımıza çıktığı için bizim için bu kadar unutulmaz bir isim oldu.

Bu nedenle anma yazısı yazmak istedik…

Şimdi şiirlerini, 2. Yeni Şiir akımını, köşe yazılarını, ve imzasını attığı diğer işleri yeniden keşfetme zamanı.

Sevgiler,

Övgü

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s