Sebepsiz Mutlu Ol ve Yaşamaya Bak

Kitap okumak için zaman ayırmak gerekiyor, özellikle de şimdi ki sosyal medya, iş güç, günlük hayatın getirdiği koşturmaca, biraz kafa dağıtayım bari diye dizi film, yemek yedik, dışarı çıktık derken hala kitap okumak için zaman ayırabiliyorsanız bravo size. Gerçekten kitapları ve okumayı umursuyorsunuz demektir bu.

Biz genelde kitap seçimlerimizi kurgudan yana kullanırız. Kurgu okumak başka dünyalara dalmak ve hiç gitmediğiniz yerlere gidip, hiç tanımayacağınız kişilerle maceralara atılmak demek. Hatta o karakterin en iyi arkadaşı olmak demek. Gerçi bu yazı kurgu kitaplarla ilgili değil, bu konuyu uzatmadan kurgu dışı kitaplara geçelim.

Kurgu dışı kitaplara sıkıcı diye burun kıvırdığımız zamanlar geçti, ve farklı yönden başka dünyalara dalmanın kurgu dışı kitaplarla mümkün olduğunu fark ettik. Her kitap yeni bir bilgi denizi demek ve kurgu dışı kitaplar, özellikle de kişisel gelişim kitapları bize bizi anlatıyorlar. Nasıl daha iyisi olarabiliriz bunu görebiliyoruz bu kitaplardaki bilgiler ve öneriler sayesinde.

Bu sene ikimiz de okuduğumuz kurgu kitapların yanına kurgu dışı kitaplar da ekledik ve şimdilerde ne okuduğumuzu paylaşmak istedik. Öykü şimdilerde Marci Shimoff’un yazdığı Sebepsiz Mutluluk isimli kitabı okuyor. Ben de kısa süre önce Dale Carnegie’nin Üzüntüyü Bırak Yaşamaya Bak isimli kitabını bitirdim ve Öykü’nün okuduğu kitaba başladım. Kendinizi daha iyi hissetmek istiyorsanız, sizi sıkan veya strese sokan ufak tefek hatta saçma şeyler bile varsa rahatlamak için bu kitapları öneriyoruz. Aslında bu tip kitapları bir sıkıntıya maruz kalmadan okumak önemli ki, gerektiğinde stresle nasıl çıkabileceğimizi bilelim ve sebepsiz mutluluk duygusunu bilelim. Hatta mümkünse bu duyguya alışalım.

Yakın zamanda bu konuda bir video çektik. Videoda bu iki kitabın içeriğine de değindik.

Merak edenleri bu videoya davet ediyor ve bu yazıyı burada noktalıyoruz.

Sevgiler,

Övgü

One thought on “Sebepsiz Mutlu Ol ve Yaşamaya Bak

  1. Yaptığımız her şey anlamsızlaşıyor. Sebepsiz mutluluk da ne demek? Sebebi ve değeri olmayan şeyin anlamı olmaz tabii. Bu durumda, amacımızı yitirmekten şikayet etmemiz de doğal.
    O kadar saçma şeylere üzülüyoruz ki, bunu dengelemek için “sebepsiz mutluluk”a muhtacız.
    Tüm bu buhranlar içinde kaybolan “birey” için bu “kişisel gelişim” çılgınlığı bile denize düşenin sarılacağı yılan oluyor. Onunla ilgili görüşlerimi de daha uzun açıklarım.

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s