Şehrinde Turist Olmak

İnsan kendi şehrinde turist olabilir mi?

Yaşadığın yerde turist gibi hissetmek bazen can sıkıcı olabilir. Sanki yabancı gibi ya da oraya ait değilmişsin gibi yanılsamalara kapılabilir insan. Ama çok da güzel bir tarafı vardır şehrinde turist olma duygusunun. Yaşadığın yeri dışardan gözlerle görmek yeni bir bakış açısı kazandırır. Bu da bir tür özgürlük değil midir?

moda1
İstanbul Moda’da bir heykel.

Herhalde herkes için aynıdır, turist olarak gittiğimiz şehri daha çok gezeriz. Doğduğumuz yerdeki çoğu müzeye, tarihi mekanlara veya turistler çok önemli merkezlere hiç gitmemişizdir ama birkaç günlüğüne bile olsa ziyaret ettiğimiz yeni şehirlerde her şeyi bir araya sıkıştırıp bütün turistik mekanlara gitmeye çalışırız. Bunu yaşadığımız şehirde de yapmak mümkün, hem de geniş zamanlara yaya yaya, güzellikleri ve farklılıkları sindire sindire keyif alabiliriz.

moda2

İstanbullu olmasak da burada okumuş olmamızdan belki, o kadar da çok turistik mekanı görmedik. Adını çok duyduğumuz, son zamanların popüler mekanı Moda’yı keşfetmek istedik. Aslında bu fotoğraflar yazdan kalma, ağaçlardan da anlaşılacağı üzere.

Çok sık gittiğimiz Bahariye’nin komşusuna hiç uğramamış olduğumuzu fark etmek bizim için şaşırtıcı oldu. Sokaklarda yürüyerek keşfettik Moda’nın bir kısmını.

Yeni ülke veya yeni semt değil, bizim için hep çok yakın olan Kadıköy’ün bir parçasıydı gördüğümüz. Çok basit ama bir o kadar da güzel.

moda3

Turist olmanın anlamı sadece keyif için gezmek değil, aynı zamanda hiç bilmediğin bir yeri keşfetmek amaçlı değil midir? Öyleyse kendi şehrinde de hiç gitmediği yerlere gidebilir, bir çok yeri keşfedebilir. Hatta bildiği bir yeri bile yeniden keşfedebilir insan. Sadece yeni yerler değil, hep gördüğümüz bildiğimiz yerler de yeniden keşfetmeye değer!

Aslında yaşadığın yere yeni bakışla bakmak ve değişim hakkında Övgü’nün yazdığı bir yazı vardı sadece İngilizce yazı yazdığımız zamandan, okumak isterseniz burada.

Sevgiler,

Öykü ve Övgü

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s