Black Friday Yani Kara Cuma Nedir ve Nasıl Ortaya Çıktı?

Black Friday nasıl ortaya çıktı biliyor musunuz?

Amerika’da Thanksgiving yani Şükran Günü Kasım’ın son perşembesi kutlanır. Amerika’da ailelerin buluşup hindi yediği ve şükranlarını paylaştıkları bu perşembe günü mağazalar kapanır ve herkes zamanını evde geçirir. Bizim bayramlarımız gibi yani. Şükran Günü sonrasında da Black Friday günü indirimler sayesinde bolca alışveriş yapılır.

77112857_965305097196250_7413843847660175360_n

Peki bu gelenek nasıl başladı hiç merak ettiniz mi?
Aslında Kara Cuma, yani Black Friday, alışveriş gününe verilen değil 1869’de Amerikada altın piyasasının çöküşü için verilmiş bir isimdi. Wall Street’ten iki finansçı altın fiyatlarıyla oynamak için çok fazla altın alırlar, böylece altın yükselecek ve kendileri de ellerindeki altınları yüksek fiyata satabileceklerdir. Ama planları ortaya çıkar ve 24 Eylül 1869 cuma günü piyasa çöker. Bu gün Black Friday olarak anılır. Ama günümüzde Black Friday ismi Şükran Günü sonrası indirim alışverişi ile anılmaya başlandı. Bu Kara Cuma günü ile ilgili birçok hikaye dönüyor, kimi doğru kimininse efsane olduğu söyleniyor.

Doğru olduğu düşünülen hikayelerden biri şöyle.
Pensylvania’da Thanksgiving zamanına denk gelen Amerikan Futbol Maçı var. Thanksgiving hemen ardından gelen indirimler ve bu maç yüzünden Pensylvania çok kalabalıklaşıyor ve tabii suça meyilli kişiler için de elverişli bir hal alıyor. Tatil yapabilecekken ek mesai yapmak zorunda kalan polisler de bu cumaya kara cuma adını koyuyor. Yani yine olumsuz bir anlam yükleniyor.

Bazıları kara cumanın ‘kara’ sini beğenmiyor, daha mutlu isim koymak istiyor. Adını değiştirme çabaları bile olmuş kara cuma kötü anlam, Big Friday yani büyük cuma diyelim diye ama yine de yerleşen kavram bu olmuş.

Black Friday ile ilgili dönen hikayelerden biri de eski hesap defterleriyle ilgili. Eskiden elle yapılan hesaplamalarda karlar siyah zarar kırmızı ile not edilirdi ve birçok iş yeri seneyi kırmızı kapattırdı. Şükran Günü sonrası yapılan indirim sayesinde siyahlar yani hesap defterlerindeki kar artardı. Ama isim bu yüzden böyle diye kesin bilgi yok ve bu hikaye belki de Kara Cuma nın “kara” sını olumlu göstermek için bir hikayedir.

Bir anda değil zamanla ekonomiyi canlandırmak için Şükran Günü sonrası harcamaları artırma amaçlı Kara Cuma ile ilgili hikayeler böyle.

Bu konuda bir Youtube videomuz var, izlemek isterseniz.

Sevgiler,
Övgü ve Öykü

Not: Bizim araştırdığımız kaynakları aşağıda paylaşıyoruz. Daha detaylı okumak isteyenler için linkler burada:

https://www.history.com/news/whats-the-real-history-of-black-friday

https://www.thebalance.com/what-is-the-history-of-black-friday-3305711

https://www.telegraph.co.uk/black-friday/2019/11/29/black-friday-name-meaning-history-sales-event/