Ananas Ektik!

Evde ananas yetiştirmek mümkün müdür dersiniz? Sosyal medyada dolaşan bitki videolarını görmüşsünüzdür. Bir meyveyi çekirdeklerinden nasıl canlandırabiliriz, ne yaparsak bitki daha canlı olur, sukulent çoğaltma yolları ve kaktüs bakımı gibi daha birçok konuyu elen alan videolar bunlar. Kimi de akıl almaz şeyler gösteriyor, mesela kivi ve muz birleştirip ekince çıkan bitkinin meyvesi muz görünümlü ama içi kivi! Duygularımızla oynamayın!

Her neyse, Öykü ile beraber bir ananas videosu izledik ve evde ananas yetiştirmeyi deneyelim dedik. Normalde hiç ananas almayan biz bu video sonrası ‘tadını özlemiştik zaten’ diye kendimizi kandırarak bir ananas aldık ve sonrasında da videoda dediği gibi kafasındaki yapraklı kısmı ayırdık. Birkaç sıra yapraklarını söktük. Yumru görünümlü kısmı biraz ortaya çıkınca ‘tamam’ dedik ve toprağa gömdük.

Sonuç:

Hiçbir şey olmadı.

Acaba video mu yalan söylüyordu diye bir şüphelendik sonra. Ama bu tip şeyler oluyor, özellikle sukulent, kaktüs gibi bitkilerle ilgilenenler bilir, bazı bitkiler var, yaprağını toprağa yerleştiriyorsun ve yeni bir bitki meydana geliyor. İngilizce’de ‘propogate’ adı veriliyor, bitkiyi çoğaltmak. Sihirli gibi, hayranlık uyandırıcı bir süreç.

Ananas yaprakları çürümeye başlayınca araştırdık gerçekten ananas bu şekilde mi çoğaltılır diye. (Gerçi sanki önceden araştırmak daha mantıklı olurdu ama neyse.) Aslında yöntem doğruymuş ama biz yaprakları ayırdıktan sonra çıkan kısmın kurumasını beklemeden hemen toprağa gömdük. Belki de fazla sabırsız davrandık.

Bitkilerle uğraşınca insan emek ve sabrın değerini anlıyor. Doğa aslında bize hayatta ihtiyacımız olan erdemleri öğretiyor. Bu yüzden bitkilerle ilgilenmek çok güzel işte.

Bu süreçten de elimizde bu fotoğraf kaldı. Belki bir gün yine deneriz.

Öykü’ye bitki sevgisini bana da bulaştırdığı için buradan teşekkürlerimi iletiyorum.

Sevgiler,

Övgü

Not: Ananas çoğaltmayı ya da evde ananas yetiştirmeyi başaran veya deneyen varsa yorumlarınızı merak ediyoruz.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s