Masallar Hep Aynı Mıdır? 2020’nin ilk kitabı!

2020’de 20 kitap okumak için kitap seçerken tabii ki anneannemizin kitaplığına uğradık ve oradan birkaç kitap seçtik. Aslında ayın başında başka bir kitaba başlamıştım ama onun biraz yavaş ilerleyeceğine karar verip yeni bir kitap seçtim kendime. Böylece ay içinde bir kitap kesin bitirebilirim diye düşündüm.

Normalde başladığım kitap Ibsen’ın dört oyunun olduğu bir İngilizce bir kitaptı, bir oyunu bitirdim ama ocak ayında bitirmem için daha hızlı okuyabileceğim kitap arıyordum ve onu buldum.

2020’de ilk bitirdiğim kitap

Sophie De Segur derlemesiyle Fransız Masalları. Kitapçılarda gözünüze çarpmıştır, Hindistan, İrlanda, İran gibi çeşitli ülkelerden masalların olduğu kitaplar Karakarga yayınlarından basılmış. Aslında tam koleksiyon kitapları, ya da hediyelik.

Tahmin ettiğim gibi çok olay okunan bir kitap oldu. Fransız Masalları’nın içinde dört tane masal var ve kitabın girişinde bu masalların yazarı Segur Kontesi Sophie Rostopchine hakkında kısa bir bilgi yazısı var. 1799’da Saint Petersburg’da doğmuş, babası Kont Fyodor Rostopchin Rusya’da korgenerallik sonrasında Moskova valiliği yapmış. Bolşevik İhtilali’nden kısa süre önce, 1814’te Rusya’dan sürgün edilince çeşitli ülkelerde yaşadıktan sonra 1817’de Fransa’ya yerleşmişler. Kont Fyodor Rostopchin burada bir sergi salonu açmış ve kızı Sophie Rostopchin bu sergi salonunda Segur Kontu Eugene Henri Raymond ile evlenmiş. Segur Kontesi ilk romanını 58 yaşında yazmış, ve 1874’te Paris’te ölmüş.

Bana kalırsa yazarın hikayesi masallardan daha ilgi çekici. Masallara gelince, kitabın girişinde masallardan da kısaca bahsediliyor ve sonuncu masalın nasıl biteceğine dair spoiler var. Ama aslında düşününce masal sonları ilgili ne kadar ipucu verilebilir ki, çünkü zaten her zaman iyiler kazanır.

Kitaptaki masallarda çok bilindik masallardan da esintiler var ama açıkçası ne olacağını merak ederek, ve kimi zaman sinirlerim bozularak okudum. Her karakterde bir hinlik aradım ama derinlik pek bulamadım. Tabii ki 1800lerin masallarında derinlik aramak da pek mantıklı değil.

Sonunda sevdim mi? Tavsiye eder miyim? Rahat ve kolay okunan bir kitap arıyorsanız evet. Sizi pek düşündürmeden perilerin, sihirli dağların ve ormanların diyarına götürüyor ve iyiliği, sabrı ve merhameti ödüllendiriyor. Ama benim için en ilginç yanı bu kitabın Fransız Masalları adı altında olması. Çok merak ettim, serinin diğer kitaplarında, diğer ülkelerin masallarında kültürel farklılıklar göze çarpar mı? Yoksa masallar hep aynı mıdır?

Sevgiler,

Övgü

Not: Öykü ile birlikte #2020de20kitap projemiz için okuduğumuz ilk kitapları konuştuğumuz bir video çektik. İlgilenen ve merak edenleri bekleriz!

One thought on “Masallar Hep Aynı Mıdır? 2020’nin ilk kitabı!

  1. Pingback: 2022’de Neler Okumalı – Kitap Tavsiyeleri | Övgü&Öykü

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s