Yasaklanan Kelimeler Dünyası, Liste

Düşünün ki kullanabileceğiniz sadece 500 kelime var. Temel ihtiyaçlarınızı ifade edecek ve basit konuşmalar yürütecek kadarından fazlası yasak. Mesela ananas kelimesi yok. Meyve diyebilirsiniz, bütün meyveler için genel olarak. Yetmez mi? Ya da özgürlük kelimesi yok. Buna ne demeli? Özgür bile diyemezken ne kadar özgür olunabilir? Kelime olarak ifade edemediğimiz bir olgu, nesne veya her ne ise gerçekten ne kadar güçlü ve etkili bir şekilde var olabilir?

Gün içinde en çok kullandığınız kelimeleri düşünün, ya onları kullanamayacak olsaydınız? Etrafta gezen ve konuştuklarınızı dinleyip kontrol eden birileri olsa kabus gibi gelir değil mi?

Photo by Pixabay on Pexels.com

Kısıtlı kelimeler ve yasaklı bir iletişim dünyasını anlatan

bir distopya oldukça merak uyandırıcı, çünkü işlenecek o kadar çok konu ve aktarılacak duygu var ki!

Gençlik kitapları da bunun gibi farklı, casur ve merak uyandırıcı konuları daha çok ele alıyor. Tam da yetişkin olmanın ciddiliği baskın gelmeden ve çocukluğın hayal gücü varlığını daha ağır konulara devretmemişken. Bu yüzden genel kanının aksine gençlik kitapları okumak çok güzel ve ufuk açıcı olabiliyor.

Bu kitap Patricia Forde’den ödüllü bir gençlik kitabı, hatta Fahrenheit 451 ve Seçilmiş Kişi (The Giver) kitaplarının okurları bir araya geliyor diye iddialı bir sunum da yapmışlar kitap için ki ilgilenmemek mümkün değil. Ama işte, fazla iddialı. Liste’nin konusu da oldukça ilgi çekici. Ark’ta yaşayan herkes sınırlı kelimelerle iletişim kutmak zorundadır, Kelime Ustası çırağı Letta ve ustası Benjamin hariç. Benjamin ortadan kaybolunca Letta tek başına kalır. Yasaklanan kelimeler, Ark’ın dışındaki hayat, sırlar ve kaybolmakta olan dil hakkında daha fazla öğrenmek ve bir şeyler yapmak üzere harekete geçer.

Konu o kadar büyük ve güzel işelenebilir ki, beklentilerin altında kalıyor biraz. Yavaş tempolu başlıyor ve sonuna doğru fazla hızlanıyor, sonu bir anda bitiyor. O kadar potansiyeli olan bir kitap olduğu için ya da karşılaştırıldığı kitaplar çok kültleşmiş olduklarında verilen büyük vaat tam olarak karşılanamıyor gibi. Bunun nedeni bu kitabın aslında ilk gençlik kitabı olması olabilir. Eğer 11-14 yaş için değil de 15-18 yaş için yazılmış olsaydı daha dolu bir içeriği olabilirdi.

Yine de devam kitabı Son Kelime’de neler olduğunu merak ediyorum.

Distopik gençlik kitapları (çocuk tarafına yakın olan) okumayı sevenlere ve farklı konuları keşfetmek isteyenlere öneririm.

Sevgiler,

Öykü

Bu yazının İngilizce versiyonu için buraya tıklayın 🙂

One thought on “Yasaklanan Kelimeler Dünyası, Liste

  1. Pingback: The World of Forbidden Words, The List | Övgü&Öykü

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s