Yedikule Zindanları – Leyla ile Mecnun’un Metonya’sı

Yedikule Zindanları’nın Leyla ile Mecnun dünyasının Metonya’sı olduğunu biliyor muydunuz?

Ayrıca Cüneyt Arkın’ın birçok filmi de burada çekilmiş. Kurgusal dünyada çeşitli hikayelere ev sahipliği yapmış olması da ilgi çekici, bir de üstüne tarihinin çok eskilere dayanması ve farklı dönemlere şahit olması burayı oldukça büyüleyici ve bazen de ürkütücü bir yer yapıyor.

Tarihin yüzyıllarını geçirmiş, ne yangınlar, depremler ve yağmalarla harap olmuş ama yine de dayanmış son derece etkileyici ve tarih dolu bir yapı burası.

Kuleler yüzyıllar içinde farklı amaçlar için – tahıl ambarı, hazine, elçilerin konaklaması ve zindan olarak – kullanılmış. İçlerine girdiğinizde tarihini dinlerken kan dondurucu detaylar da öğreniyorsunuz. Yılanlı kuyu gibi bilgi alma alanı ya da Kanlı kuyu gibi idam noktaları da mevcut.

Kuleler yüzyıllar içinde farklı amaçlar için kullanılmış. Biri Hazine olarak kullanılmış, savaş ganimetleri, önemli belgerler saklanmış. Bir kulede elçiler misafir edilmiş. Aynı kulenin alt katında tutsakları yaklaşık sekiz metrelik yılanlarla dolu kuyuya sarkıtılarak bilgi alırlarmış. Elçiler ve esirlerin birbirlerini görmesi mümkün olmasa da birbirlerini muhtemelen duyuyorlardı.

Yedikule Zindanları’nın kulelerinden birinin içi.

İlk olarak Altın Kapı yapılmış, Doğu Roma İmparatorluğu zamanında 413 yılında yapılmış, gerçekten altın kaplama kocaman bir ana kapı ve iki yanında bronz kapılar zafer kapısı olarak da biliniyor. Zafer kapısı zafer kazanıldığında

geçit yapılan bir kapıymış ve o yol dönemin en önemli yollarından birini oluştururmuş, ki bu yol Sultanahmet’e kadar gidermiş.

Zamanla küçültülmüş Altın Kapı

Altın Kapı’nın üstünde bolluğu simgeleyen altın filler ve dönemin imparatorunun altın heykeli varmış. Ancak istilalar sonucu bunların hepsi yağmalanmış ve eritilerek kaçırıldığı için hiç iz kalmamış.

Sonrasında orayı ele geçiren bir Doğu Roma İmaparatoru o zamanlar alınan güvenlik ve mali kararlar doğrultusunda, altın kapıyı yerine koyacamayacakları için, kapıyı küçültme kararı almışlar. Sonrasında kapı adım adım küçültülmüş ve en sonunda en küçük kapı eklenmiş. Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u ele geçirdiğinde kapının en küçük hali mevcutmuş.

Kulelerden biri 1800’li yıllarda meydana gelen depremden sonra yıkılmış ve sonrasında yeniden yapılmadığı için şu anda altı kule mevcutmuş. Kulelerden biri de Genç Osman Kulesi, Genç Osman’ın idam ettirildiği kule. Aşağıdaki fotoğraf da o kulenin odalarından biri ve bir dönem burada ateş yakıldığı için duvarları is tutmuş. Yaşananları düşününce tüyler ürpertici bir yer ve duvarlardaki is, dışarının bulutlu gökyüzü bu havayı destekler nitelikteydi.

Genç Osman’ın öldürüldüğü kuleden bir oda

O gün dışarının karanlık ve yağmurlu olması da muhtemelen Yedikule Zindanları’nı daha etkileyici bir hale getirdi ve rehberimizi dinlerken hem yüzyıllara dayanan tarihine hem de yaşanan onca şeye rağmen hala ayakta kalmasına hayret ettik.

Rehberimizi kulelerden birinin kapısının Cüneyt Arkın filmlerinden biri için yapıldığını ve sonrasında orada kaldığını söyledi. Zindanların tarihine sinema tarihinin de eklendiği ilginç bir detay değil mi?

Biz aklımızda kalanlardan bir yazı yazdık ama araştırırsanız veya rehberli gezmek için randevu alırsanız çok daha detaylı bir şekilde bilgi edinebilirsiniz.

Restorasyonu devam eden Yedikule Zindanları’nı gezmek isterseniz Fatih Belediyesi’nin internet sitesinden randevu alabilirsiniz. Randevusuz içeri giremiyorsunuz. Bildiğimiz kadarıyla herkese aynı rehber eşlik ediyor ve gayet iyi bir rehberdi.

Tarihi mekanlarla ilgileniyorsanız görülmesi gereken bir yer diyebiliriz.

Ayrıca instagram sayfamızda da ilgili videolar ve görseller paylaştık, oraya da bakabilirsiniz.

Instagram sayfamız için buraya tıklayın.

Sevgiler,

Övgü ve Öykü

Not: Biz geçtiğimiz sonbaharda gezmiştik, restorasyon ne kadar ilerlemiştir, rezervasyon detayları değişmiş midir, bilemiyoruz.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s