2022’de Neler Okumalı – Kitap Tavsiyeleri

Yeni bir yılın başındayız ve yıllık okuma hedefi koymak için harika bir zaman. Eğer okumak için kitap arıyorsanız biz de kitap tavsiyeleri verebiliriz. Kitap önerilerimizi Youtube sayfamızda paylaşıyoruz ama burada toparlayıp size kategoriler ile biraz fikir vermek istedik.

2020 yılına girerken yaklaşan pandemiden habersiz kendimize 2020 için 20 kitap okuma hedefi koymuştuk. Evet evlere kapandığımız dönem kitap okumak için müsait bir zaman gibi dursa da aslında çok da kolay olmadı yirmişer kitabı tamamlamak. İkimiz de farklı 20 kitap okuduk ve böylece yıl boyunca toplam 40 kitap öncelemesi yapmış olduk. 2022 için okuma listenizi oluşturuyorsanız bu yazı ve videolar tam size göre! Beğendiğimiz ve beğenmediğimiz taraflarını da konuştuğumuz için size iyi fikir verebilir.

  1. Masallar ve Hayata Dair Öğütler

Öykü’nün okuduğu İlber Ortaylı’dan Bir Ömür Nasıl Yaşanır ve Övgü’nün okuduğu Karagarga Yayınları’nın Sophie De Segur’dan Fransız Masalları kitaplarını konuştuk. Bir Ömür Nasıl Yaşanır kolay okunan ve hayata dair öğütlerin bulunduğu bir kitap. Bazı yerlerin altını çizerek okuyacağınızdan şüphemiz yok. Fransız Masalları ise tür olarak bambaşka ama yine okuması kolay bir kitap. Övgü’nün bu kitap hakkında bir blog yazısı da var bakmak isterseniz burada. Bizim yorumlarımız için yukardaki videomuzu izleyebilirsiniz.

2. İngilizce Kitaplar

Bu videomuzda Jane Austen’dan Emma ve Henrik Ibsen’ın oyunlarını inceliyoruz. Dilleri ağır iki İngilizce kitap. İkimiz de çok severek okuduk. Övgü Emma’yı 2019 yılında okumuştu, kitabı da basımını çok severek almıştı (iyi ki de almış şimdi o kitabın fiyatı kaç katına çıktı!). Bu arada Ibsen’in Hedda Gabler oyunu Dasdas sahnesindeydi, Demet Evgar Hedda’yı canladırıyordu. İzlemek istemiştik ama pandemi nedeniyle devam etmedi ne yazık ki.

Kitapları detaylı bir şekilde konuşuyoruz videoda, izleyebilirsiniz. Ayrıca her iki kitap için de blog yazımız mevcut. İşte Öykü’nün yazdığı Emma ile ilgili İngilizce yazı burada ve Övgü’nün Henrik Ibsen Toplu Oyunları hakkında yazdığı Türkçe yazı burada.

3. Kısa Kısa

Ayşe Kulin’den bir öykü kitabı Güneşe Dön Yüzünü ve Türk klasiklerinden Felatun Bey ve Rakım Efendi. Ayşe Kulin’in ilk kitabı olan bu öykü kitabından sonra uzun yıllar bir şey yazmadığını biliyor muydunuz? Yine bir kitabında okumuştuk, ama tekrar yazmaya dönmesi yıllar sürmüş. Bu bilgiyle okuyunca ister istemez diğer kitaplarını da düşünerek okuyor insan, özellikle de kendi hayatından bahsettiği Hayal kitabını.

Felatun Bey ve Rakım Efendi ise edebiyatımızda batılı anlamda ilk Türk romanı olduğu için oldukça ilgi çekici. Detaylı yorumlarımız yukarıdaki videoda.

4. Hayata Bakış Açınızı Değiştirecek Kitaplar

Hayata bakış açınızı değiştirecek derken sadece kişisel gelişimden bahsetmiyoruz. İçinde Aziz Nesin de var, Susanna Tamaro da. Bir çocuk romanı da bakış açınızı değiştirebilir, Malcolm Gladwell’den kurgu dışı bir kitap da. Ne açıklardan etkilendiğimizi dinlemek isterseniz yukardaki videomuza buyurunuz.

5. İyi Hissettiren Kitaplar

Stresle başa çıkma yolları, iyi hissetmek, üzüntü ve kaygı ile başa çıkmak, tutkunuzu keşfetmek, ertelemekten vazgeçmek, düzenli bir hayata geçmek ve hayatın tadını çıkarmak gibi konularda kafa yoruyorsanız bu video size göre. Aslında herkes bu iyi hissettiren kitaplardan her gün azar azar okuyup kendini daha iyi hissedebilir. Adı üstünde İyi Hissetmek kitabı gerçekten düşüncelerimizin farkına vardırarak iyi hissetmeyi öğretiyor. Sebepsiz Mutluluk, Üzüntüyü Bırak Yaşamaya Bak gibi gerçekten işe yarayan ve iyi gelen kitaplar da var. Detaylarını öğrenmek isterseniz videomuz yukarda.

6. Genel Kültürünüzü Artıracak Kitaplar

Bu videomuzda farklı konularda dörder tane kitap okuduk ve size toplam sekiz kitap tavsiyesi veriyoruz. Tarih, ekonomi, doğa, anlatı ve roman gibi farklı alanlarda, okuduğunuz zaman bilgi ve kültür konusunda zenginleşeceğiniz kitapları merak ediyorsanız videoya buyurun! Gerçekten de bu kitapları okuduktan sonra birçok alanda çok değişik bilgilere sahip olacakınız ve bir sohbet açıldığı zaman etkili göndermeler ve yorumlar yapabileceksiniz. Kim bilir belki Kim Milyoner Olmak İster ve benzeri yarışmalarda bile işinize yarayabilir. Çok çok severek okuduk ve gerçekten bu videoyu izlemenizi tavsiye ediyoruz!

7. 30 Saniyede Kitap Tanıtmak

Bu videoda neler yok ki! Atilla İlhan şiir kitabı mı dersiniz Arzu Tramvayı Türkçe adlı Streetcar Named Desire oyunu mu dersiniz. Ya da çok satan bir roman ve yoğun bir tarih kitabı. Peki öykü kitabı okumayı sever misiniz? Tam bir sürpriz yumurta heyecanı veren bir video çünkü gerçekten çok farklı türlerden kitaplardan bahsediyoruz. Hızlı hızlı bir çok fikir alabilirisiniz. Elbette ki en azından birkaç tanesi ilginizi çekecektir. İçinde üniversite hocamızın bize imzaladığı bir kitap bile var. O zaman iyi seyirler!

İşte siz değişik türlerde, hem İngilizce hem Türkçe, ister roman ister kurgu dışı 40 farklı kitap önerisi. Kim olursa olsun içinden beğeneceği bir kitap bulacağından şüphemiz yok çünkü listemizde çocuk kitabı, şiir ve öykü kitapları, önemli oyunlar, romanlar, kişisel gelişim kitapları, tarih ve bilim kitapları var. Umarız kitap tavsiyelerimizi beğenirsiniz!

Eğer sizin de tavsiyeleriniz varsa yorumlara yazın, okuma listemiz beraber uzasın.

Sevgiler,

Öykü

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s