10 Adımda Matematiği Sevme Yolları

Matematik sevmek mi? Hem de 10 adımda matematiği sevmek!

Neden sevmeliyim ki? Sevmek önemli mi ki? Öğren geç demezler mi?
Ama aslında sevince daha istekli ve meraklı öğreniyoruz. Sevdiğiniz bir konu düşünün, kimse size söylemeden o konu hakkında bir şeyler öğrenmeyi kendiniz istersiniz. Peki insan kendi kendine bir dersi sevdirebilir mi?
Deneyelim!

Matematiği sevme yollarını merak ediyorsanız ve matematikte nasıl başarılı olurum diye düşünüyorsanız, bu konuda bir video da hazırlamıştık, hemen buraya tıklayıp izleyebilirsiniz.


Biz matematik diyoruz ama yerine sevmek ve başarılı olmak istediğiniz başka bir dersi veya konuyu da koyabilirsiniz. İşte sizin için hazırladığımız 10 adımda matematiği sevmek ve 10 adımda matematikte başarılı olmak için hazırladığımız liste.


1. Matematiğin

bir dünya dili olduğunu hatırlayın.

Dünyadaki herkes bu dili aynı konuşuyor! Bu yüzden bir gün yurtdışında çıkarsanız, farklı ülkelerden insanların matematik söz konusu olduğunda nasıl aynı formüllerle ve rakamlarla anlayıp anlatabildiğim görmek heyecan verici!


2. Matematiği severseniz o da sizi sever.

Bir soruyu doğru çözmenin verdiği mutluluk ve heyecanı yaşamalısınız!


3. Yüksek puanlar yapabilir ve sıralama yükseltebilirsiniz.

Eğer lise giriş veya üniversite giriş sınavlarına hazırlanıyorsanız matematik sizi daha yüksek puanlara taşır. Bu da zincirleme bir reaksiyon başlangıcı olabilir.


4. Analitik düşünme yeteneğiniz gelişir.

Şimdi iş dünyasında analitik düşünme çok çok önemli. Güzel işlerin birçoğu sizden analitik düşünme yeteneği bekliyor. Tamam, kimse size ortaokulda veya lisede öğrendiğiniz formülü sormayacak belki ama işte o öğrendiklerinizin her biri sizin beyninizin analitik düşünme becerisini geliştiriyor. Yani biz bunları neden öğreniyoruz, gerçekte hayatta ne işe yarayacak diyorsanız işte bu işe yarayacak. Sadece işlerde değil, gerçek hayatta da analitik düşünme fark yaratabilir.


5. Matematik özgüven verir.

Yani aslında herhangi konuda başarılı olmak özgüveninizi artırır ve kendinizde bir şeyleri anlama ve çözme yetisi bulursunuz.


6. Psikolojik tarafını düşünün.

Etrafında ne kadar çok görürsen birini o kadar alışıyorsun ve sevmeye başlıyorsun. Matematiği sevmeye çalışıyorsanız onunla daha çok karşılaşmaya çalışın. Yani daha sık matematik çalışmaya oturun. Belki başta hoşlanmazsınız ama sık sık matematik çalışmaya oturursanız ve kendinize koyduğunuz çalışma süresi veya soru hedefini tamamlarsanız o tatminlik duygusunu yaşarsınız. Bu da size bu duyguyu yaşatan matematiği (ve tabii kendinizi) daha çok sevmenize neden olur!


7. Kendinize söz verin.

Yine psikolojiye göre bir şeyi sesli söylediğiniz zaman onu gerçekleştirmek için kendinize söz vermiş oluyorsunuz. Şöyle ki, bir düşünün bakalım. Etrafınıza, ailemize arkadaşlarınıza hatta sosyal medyada ne söylüyorsunuz insanlara? Neyi sevdiğinizi ve sevmediğinizi söylüyorsunuz, kim olduğunuzu veya olmadığınızı anlatıyorsunuz? Başkalarına ilan ettiğiniz şeyleri kendi kendinize kanıtlamak için ilan ettiklerinize daha çok sarılırsınız. Öykü bunu sosyal psikolojide öğrenmiş. Kısaca herkese matematiği sevmediğinizi ilan ederseniz siz de buna daha çok inanır ve kendinizi bu yönde kanıtlamaya çalışırsınız. Tersini yapın ve sevdiğinizi söyleyin. Belki odanızda tek başınıza bunu yapın, sizi kendinizden başkası duymasın ama bunu sesli bir şekilde deneyin.


8. Sevmenizin veya sevmemenizin nedenlerini düşünün.

Gerçekten matematiği sevmiyor musunuz yoksa sevmediğinizi mi düşünüyorsunuz? Belki sevmiyorum zannediyorsunuzdur. Sevdiğiniz dersleri düşünün. Neden o dersi seviyorsunuz? Hocasını mı seviyorsunuz? (ki bu çok etkili olabilir) O derste başarılı olduğunuz için kendinizi daha iyi hissediyor ve o dersi bu yüzden mi seviyorsunuz? Not ortalamanızı yükselttiği için mi seviyorsunuz? O konuda bir şeyler öğrenmek size zevk verdiği için mi seviyorsunuz? Sizi daha iyi bir yere taşıyacağını düşündüğünüz için mi seviyorsunuz? Sevmenin türlü türlü yolu ve nedeni var. Tabii sevmemenin de. Neden mesela matematiği yeterince sevmediğinizi düşünüyorsunuz? Belki o konuda yeterince iyi olmadığınızı düşünüyorsunuz, matematik zekam yok diyorsunuz kendinize, belki matematik hocasını sevmiyorsunuz, belki hiç ilginizi çekmiyor belki de çok zor geliyor. Anlıyoruz. Hepsi de geçerli ve etkili olabilecek nedenler. Ama bir düşünün. Mesela matematik hocasını sevmiyorsunuz diye binlerce yıllık evrensel bir dili sevmiyorum demeniz haksızlık olur! Aslında öğretmenlerin hayatımızdaki rolleri çok büyük ama farkında değiliz. Hatta bazen onlar da farkında olmayabiliyor. Bu yüzden öğretmenleri birer aracı olarak görün. Size anlattıkları konular da o dünyanın kapıları. Sırf hocanızı veya tarzını sevmiyorsunuz diye kendinizi başarısızlığa mahkum edemezsiniz.


9. Her zaman kendiniz için çalışın.

Daha iyisini yapmaya çalışın, kendiniz için. Çünkü ortaokul ya da lisede yaptıklarınız üniversitenizi ve bölümümüzü belirliyor. Üniversiteniz ve okuduğunuz bölüm işinizi, işiniz maaşınız ve sosyal çevresinizi, bunlar yaşam standartlarınızı, yaşam standartlarınız başkasına muhtaç olup olmamanızı belirliyor. Yani çalışan olarak ileride iyi iş iyi maaş vaadedilir hep. Ama o zincir o noktada bitmiyor. Önemli olan kendinize ve çevrenize faydalı bir insan olmak ve kendi ayaklarınız üstünde sağlam durabilmek.
Bazen de tüm bunlar okulda bir veya birkaç dersi sevmekle başlıyor. Çalışmakla da devamı geliyor.

10. Denemeye değer.

Ama tabii ki matematiği sevmek ve matematik konusunda başarılı olmak zorunda değilsiniz. Belki yeteneğiniz sosyal bilimlere, sanata veya sporadır. Ama yine de bu videoyu izliyorsanız veya bu yazıyı okuyorsanız siz de matematiği sevmek istiyor olabilirsiniz, o zaman denemeye değer 😉

Bu yazıyı okumaya ihtiyacı olan, matematiği sevmesini istediğiniz ya da matematiği seven kişilere yollayabilirsiniz. Yorumlarınızı bekliyoruz!

Sevgiler,

Övgü ve Öykü

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s